Read here: https://www.superwebtricks.com/powered-by-blogger-attribution/?noamp=mobile for more detail.

Психологија и хришћанство

 



Текст написан по благослову Владике Максима рашко-призренске епархије у егзилу, после једног кратког али изузетно корисног разговора на тему хришћанства и психологије. 


Све науке, па и уметност, залазе у метафизичко, у један духовни простор,па тако и психологија, која проучава унутрашњу, метафизичку, духовни страну нашег бића. Психа на грчком јесте душа. 

Међутим, психологија која тежи научности, користећи експеримент као метод, статистику и лабораторију често заборавља да се људска душа тешко може ставити на кантар научности. Резултати експерименталних истраживања, који воде ка уопштавањима, плод су једне потребе да се буде предвидљив, да се спозна али и контролише свест и свет, где се често и гордо не оставља места вољи Божијој. 

Хтели то или не, Фрој и Јунг су морали усвојити духовне категорије као основе разумевања људске психологије. Међутим, теолошком критиком сагледан, Јунг се више ослања на хиндуистичку духовност ( индивидуацију) а не на хришћанску. Мада је Јунг у једној од својих књига нагласио да када је у питању религија свако треба да се држи религије простора са којих је његово порекло.


У том контексту је важно да знамо да је свети Јустин Ћелијски рекао да смо дужни поставити Христа између себе и другог и између себе и себе. Дакле, Христа а не научни експеримент, ако бисмо се осврнули на захтев за научнишћу психологије. Односно, да без благодати Божије ми ни кроз сами себе, кроз наш унутрашњи свет не можемо сами пролазити, нити га исправно схватити.

Несвесно о коме говоре психолози није ништа ново за православне. Услед наше палости, ми смо огрубели, ослепели за сагледавање света око нас али и оног света у нама. Дакле, највећег дела себе ми нисмо свесни, нити контлишемо, већ ту дејствују страсти и грех док ми приметимо то дејство тек по последицама.

Психолог, психотерапеут у том контексту може да буде православни човек и његова мисија је да људе који су у потреби за помоћи приводе Христу једином исцелитеља и исцељењу.


Тамара Брадић, "Глас душе".

Психолошки аспект измене закона о финансијској подршци породицама



ПОВОДОМ АКТУЕЛНИХ ПРИПРЕМА ИЗМЕНА ЗАКОНА О ФИНАНСИЈСКОЈ ПОДРШЦИ ПОРОДИЦАМА СА ДЕЦОМ И НАЈАВЉЕНОМ УВЕЋАЊУ РОДИТЕЉСКОГ ДОДАТКА ( у току је јавна расправа, на којој ће учествовати и представници четри УГ и то УГ НОВА, УГ ПРАВО НА ИЗБОР, УГ ЛРНЕ и УГ ГЛАС ДУШЕ

Познато је да се родитељи невакцинисане деце сусрећу са психолошким притисцима приликом уписа деце у вртиће и школе. То је једно континуирано застрашивање уз неаргументована образложења о медицинским мерама чија безбедност није доказана. На тај начин се годинама у назад ствара једна атмосфера неповерења, док сваки  притисак и дискриминација стварају отпор и лоше међуљудске односе.

У том смислу би најбоље решење била иформисана сагласност, где би фокус био на односу родитељ-педијатар, док би се школа као инститиција бавила образовањем и васпитањем. Међутим, педијатри имају обавезу да пријављују инспекцији родитеље невакцинисане деце, што је савршен начин да се код родитеља створи атмосфера неповерења у педијатре и институције.

Треба имати у виду да наше тело није државна својина и да је такав приступ условљавања, застрашивања и кажњавања у супротности са најосновнијим људским правима. Однос педијатар родитељ је урушен и тиме што се педијатри ретко одлучују да родитељима говоре о могућим последицама ових медицинских мера, које реално постоје и о којима детаљно пишу и њихови произвођачи а сведоче родитељи.

Здравствена политика не би смела да се заснива на прикривању тако важних чињеница и морали бисмо сви да узмемо у обзир етички принцип НЕ НАШКОДИТИ, па би у том смислу приступ сваком детету приликом одлуке о било којој медицинској мери требало да буде индивидуалан где би се нашао начин да се утврди да ли је дете алергично на неку од компонената вакцина.

По нашим сазнањима, то није могуће, па је онда апсолутно у супротности са интересима деце инсистирати на медицинским мерама за које не знамо шта могу да изазову у дечијем телу.
Имајући све наведено у виду, родитељски страх је оправдан а дискриминација невакцинисане деце пре говори да као друштво нисмо спремни да се суочимо са оправданим страховима и да преузмемо одговорност и за негативне последице медицинских мера по угледу на друге европске земље.

Конвенција о људским правима и биомедицини у члану 2., потврђује примат људског бића чији интереси и добробит имају предност над самим интересима друштва и науке.

Када је нека тема комплексна, као што је дискриминација деце због вакцинације онда треба показати ширину и из свих аспеката сагледати овако важну проблематику. Ми смо, као друштво, до сада показали искључиво тенденцију да затварамо очи или да прогањамо лекаре, родитеље и психологе који нам указују на овако важан проблем.

Искрена брига о деци не може се  компензовати новчаном накнадом. Иако је новац важан, ми смо пре свега духовна бића - па ће родитељима увек бити важније здравље њихове деце од новца. Дакле, одлука о томе да ли ће дете, када и којом вакцином бити вакцинисано треба да буде искључиво у домену слободе избора, јер је то једини психолошки исправан начин да се донесе у атмосфери без притиска. Одлучивање које је у најбољем интересу деце могуће је само у атмосфери поверења док се таква атмосфера гради само тамо где постоји слобода избора.

Треба имати у виду да сваки родитељ СНАЖНО ЖЕЛИ ДА ЗАШТИТИ СВОЈЕ ДЕТЕ чим ДРЖАВА утврди све компоненте за имунизацију и испита њихову безбедност и то појединачно за свако дете.

Председник УГ "Глас душе" Тамара Брадић.

Удружење за духовни и психолошки развој "Глас душе"

 

Не дамо земљу Цара Лазара



Председник УГ Глас душе Тамара Брадић данас је послала јасну поруку да је апсолутно деструктивно финансирати сопствену пропаст и да народ неће дати ни Јадар, ни Србију.



Измена закона о родитељској помоћи



Данас је на Јавној расправи у Крушевцу које је организовало Министарство за породицу и демографију, а поводом измене Закона о родитељској помоћи, присуствовао Саша Ђорђевић, испред удружења грађана Лекари и родитељи за науку и етику, Право на избор, НоВа, Глас душе, као и испред свих родитеља који се залажу за право на избор.

Удружења су доставила надлежном Министарству примедбе на предлог измена захтева, међу којима је кључна измена члана 25, који је дискриминаторски у односу на невакцинисану децу. Господин Ђорђевић се укратко обратио присутнима, где је у сажетом говору сублимирао кључне примедбе, на чему су му се захвалили и други родитељи који су присуствовали овом скупу.

Изражавамо наду да ће  се ова неправилност уклонити из закона и на тај начин учинити први корак престанка дискриминације невакцинисане деце и њихових родитеља.

УГ "НоВа"

УГ " Лекари и родитељи за науку и етику"

УГ "Глас душе"

УГ "Право на избор" 

Школа емоционалне писмености за децу - ГЛАС ДУШЕ



Деца која науче да препознају, именују и регулишу на време своје емоције постају одрасле особе које граде квалитетне међуљудске односе, успешна су на приватном и пословним плану, боље се повезују са људима, флексибилнија су и живе свој живот конструктивно.


Радионице се одржавају сваке суботе на Врачару. 

УПИС ЈЕ У ТОКУ

Контакт за све информације 0694627846


Тамара Брадић, психолог и психотерапе







Права детета на приватност или етички принцип НЕ НАШКОДИТИ детету?!



Што се тиче "права детета на приватност" када је у питању коришћење друштвених мрежа, дигиталних технологија и гледање садржаја на истим, постоји и обавеза (одговорност) родитеља за дечији раст и развој као једно најузвишеније право. 

Тако да "права на приватност" посебно ДЕЦЕ - не треба истицати као посебну категорију уколико нам нису важни интереси корпоративног, капиталистичког и глобалног.

Дакле, овде етички принцип (не нашкодити детету) треба да нам буде важнији од сваког његовог "права".

Тамара Брадић, психолог и психотерапеут  Тамара председник Удружења "Глас душе".